Dobročinstvo koje se ne zaboravlja
Godišnjica smrti Miroslava Majkla Đorđevića
Miroslav Majkl Đorđević (1936-2023), veliki srpski dobrotvor i patriota, napustio nas je pre godinu dana. Međutim, njegov doprinos srpskom društvu i mnogobrojnim pojedinicima, vidljiv je i prepoznatljiv.
Fondacija Studenica ustanovila je nagradu „Miroslav Majkl Đorđević”, koja se dodeljuje novim vitezovima filantropije, istaknutim srpskim dobrotvorima iz Srbije i širom sveta, za nesebično davanje i milosrđe, solidarnost, rodoljublje i brigu o zajednici. Nagrada se dodeljuje sa namerom da se očuva nasleđe Miroslava Majkla Đođevića, ojača tradicija zadužbinarstva i filantropskog rada za Srbiju i skrene pažnja srpske javnosti, kako u Srbiji tako i dijaspori, na vrednosti koje grade bolju i povezaniju zajednicu, na snagu i plemenitost koje će krasiti dobitnike ove jedinstvene nagrade.
Konkurs za nagradu „Miroslav Majkl Đorđević” biće raspisan 24. maja 2024. godine.
Iako je još kao mladić, 1956. godine, napustio rodni Beograd i svoj život proveo u Sjedinjenim Američkim Državama, smatrao je da ne sme gubiti vezu sa maticom i svoje delovanje usmerio na pomoć u razvoju otadžbine Srbije. Spadao je u red onih ličnosti koji svoj život prožive u uverenju da je svaki čovek dužan svome zavičaju.
Nastavljajući srpsku tradiciju dobročinstva, razvijenu u srpskom narodu još od srednjeg veka, Miroslav Đorđević se pridružio plejadi srpskih filantropa koji su, osnivanjem zadužbina, brigom o zajednici i pomaganjem različitih delatnosti u korist „otečestva”, ostavili dubok trag u zemlji svog rođenja.
Srpsko društvo zadužio je decenijskim upornim radom u Vašingtonu „za srpsku stvar” i kroz pomoć Srbiji da se obnovi i izraste radom kroz Kongres srpskog ujedinjenja, a naročito omogućivši srpskim studentima izbeglim sa ratnih područja bivše zemlje, iz Mostara, Sarajeva, kasnije Peći i Prizrena, da završe svoje školovanje. Ove napore je nastavio do kraja kroz Fondaciju Studenica, koju je osnovao kao zadužbinu. Ona je stipendirala ne samo školovanje studenata u Srbiji, već i dece boraca palih za Republiku Srpsku, ali i srpske studente iz Risna i Podgorice, Zagreba. Kroz Fondaciju Studenica stipendirao je preko 2.000 srpskih studenata, a vodio je i poseban fond koji je omogućio da oko 300 najtalentovanijih srpskih mladića i devojaka završi doktorske studije na prestižnim univerzitetima u Americi, kao što su Harvard, Jejl i Kolumbija.
Verovao je da obrazovanje predstavlja ključ razvoja jedne nacije i kroz Fondaciju Studenica finansirao i druge različite projekte vezane za razvoj nauke, prosvete i obrazovanja u Srbiji.
Posebno je radio na jačanju veza između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država. Svojim poslovnim uspesima u Americi i radnom etikom, postao je uzor i inspiracija poslovnim ljudima i u Srbiji i u srpskoj dijaspori.
U nasleđe je ostavio kao zadužbinu Fondaciju Studenica i zaveštanje da nastavimo putem koji podržava obrazovanje i prosvetu u Srbiji i školovanje srpske omladine.